04 Јули, 2020
0.0191

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

Објавено во: Свет 29 Мај, 2020

Три ноќи по ред траат насилните протести поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, по што властите прогласија вонредна состојба. Демонстрантите кои вчлегле во полициската станица во Минеаполис, ја запалиле со цел да го изразат бесот од расизмот кој се уште трае во САД.

Шефот на полицијата информира дека целата зграда, која е полициски штаб е евакуирана од безбедносни причини, а во меѓувреме, отказ од работните места добиле четворица полицајци токму од таа станица, поради смрттта на Флојд.

Афроамериканецот беше насилно уапсен од полициски службеник пред три дена, кој цели осум минути со коленото го притискал на вратот, по што Флојд се задушил. Набрзо по неговата смрт, илјадници луѓе излегоа на протести кои ескалираа во последното деноноќие.


Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“