27 Октомври, 2021
0.0208

ВО КОВИД ЦЕНТАРОТ ВО ТЕТОВО НЕМА НАДВОРЕШНИ ЛИЦА: ДСЗИ по вонредниот инспекциски надзор со официјален извештај

Објавено во: Македонија 14 Септември, 2021

Неколку дена по големата трагедија во Тетово во која при избувнување на пожар во модуларната болница загинаа 14 лица, од кои 12 се пациенти, а две се надворешни лица, јавноста е разбранувана со информации дека во Ковид-центарот во Тетово блиски роднини се грижат за пациентите, по што инспекторите направија вонреден надзор во неделата.

-Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) на 12.09. 2021 година (недела), при допрен глас дека во Ковид центарот при Клиничката болница во Тетово има цивили, членови на заболени од Ковид 19, изврши вонреден инспекциски надзор во Клиничката болница. Во моментот на инспекцискиот надзор, инспекторите не затекнаа надворешни лица и не констатираa повреда на законот, тоа најверојатно се должи на реалните промени во функционирањето на болницата, под притисок на јавноста по трагичниот настан. ДСЗИ ќе продолжи со вонредни надзори и врз оваа болница, но и врз сите останати Ковид центри, секогаш кога ќе добие пријава или по допрен глас.

ДСЗИ може да постапи само ако во моментот на надзорот најде присутни цивили во Ковид-центарот каде е забранета посета, соопштуваат од Инспекторатот. 


Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада