24 Март, 2018
0.0633

(ВИДЕО) OНА ШТО ГО УЧЕВМЕ Е ПОГРЕШНО: Монт Еверест не е највисока планина

Објавено во: Стил 11 Јануари, 2018

Многумина мислат дека Монт Еверест е највисока планина на светот.

Вака се учеше во учебниците, но се покажало дека тоа е погрешно. 

Сепак, тоа не е во потполност точно затоа што постои една мала работа која ги менува работите.

Монт Еверест официјално има најголем врв на светот, во однос на нивото на морето (8.848 метри), но ако ја измерите далечината на неговата база и врвот, ќе се најде на второто место на листата на највисоки планини во светот.

Прво место му припаѓа на Мауни Кеи, милион години стариот заспан хавајски вулкан. Неговиот поголем дел се наоѓа под вода, така што неговата вкупна висина изнесува 10.152 метри.

Тука е и планината Чимборазо, неактивен вулкан на Андите, чиј врв е најмногу оддалечен од средиштето на земјата. Со самото тоа, влијанието на гравитацијата на Земјата е на ова место најслабо.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“