31 Мај, 2024
0.0256

(ВИДЕО) Копаоник е отсечен, а отворањето на најдолгата стаза е одложено

Објавено во: Балкан 05 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Сите патишта кон Копаоник вчера биле непроодни поради паднати дрвја и големи снежни наноси, пишуваат српските медиуми.  Taму температурите паднаа 15 степени под нулата. Според српските медиуми, има 100 сантиметри снег. Одложено е отворањето на најдолгата стаза. 


„Пожарникарите-спасувачи се ангажирани за евакуација на лицата на патот Сјеница-Нови Пазар во градот Брњица, како и пружање помош на надлежните патни претпријатија во отстранување на паднатите дрвја со цел што побрзо воспоставување сообраќај на тој патен правец и намалување. ризикот од последиците од снежно невреме за нашите граѓани“, велат во српското МВР.

Делови од Србија останаа и без електрична енергија.

Невреме има и во Хрватска и Грција. Во Хрватска еден човек загина. 

Во Полска се регистрирани и две жртви. Како што пренесуваат агенциите, во Чешка, Словачка, Полска, сообраќајот беше парализиран

фото МУП Србија


Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград