16 Октомври, 2021
0.0243

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Септември, 2021

Глупост е дека вакцинираните против ковид не смеат да даваат крв. Овие зборови ги демантираат информациите што се шират на социјалните мрежи во последно време, на Твитер профилот на доброволни крводарители на Србија. Дополнително, објавено е писмо од Институтот за трансфузија на крв, со кое се потврдува дека вакцинираните против ковид можат да даруваат крв.

Твитер профилот на доброволни дарители на крв под наслов „Многу важно“ објаснува колку долго е потребно да се чека помеѓу имунизација на одредена вакцина и трансфузија.

„Многу важно: Постојат приказни дека на вакцинираните луѓе не им е дозволено да даруваат крв. Ова се глупости и се негирани од Институтот за трансфузија на крв: Оние кои ја примиле вакцината Фајзер или кинеската можат веднаш да дадат крв, а оние што го примиле Спутник за две недели“, се наведува во соопштението.

Тие исто така предупредуваат никој да не си игра со животот на луѓето со ширење непроверени информации.

„Не си играјте со животот на сите нас со ширење непроверени или лажни информации. Дали ќе се вакцинирате или не, ваша работа е, но да ги измамите луѓето и со тоа да го намалите бројот на дарувања крв е злосторство против човештвото“, пишува понатаму.

Како што забележуваат и на профилот Доброволни крводарители, за да избегнат непотребни контроверзии, тие закачија писмо од Институтот за трансфузија на крв во кое објаснуваат кој може да дарува крв и наведува дека доброволните дарители на крв мора да имаат документација која покажува од кој тип вакцини ги примиле. 

Доколку немаат документација со тие информации, се наведува дека дарувањето крв се одложува за 4 недели. Доколку ја примиле вакцината Модерна, Фајзер, Синовак, нема доцнење во дарување крв, доколку ја примиле вакцината АстраЗенека или Спутник В, дарувањето крв се одложува за две недели.

Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет