02 Декември, 2022
0.0249

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Каролин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија, за работа која произведе „генијална алатка за градење молекули“.

Триото ја доби наградата за основање и унапредување на полињата на хемијата за кликање и биоортогоналната хемија, што „доведе до револуција во тоа како хемичарите размислуваат за поврзување на молекулите заедно“, соопшти Кралската шведска академија на науките.

„Кликнете хемија овозможува брзи и јасни реакции, каде што „молекуларните градежни блокови брзо се спојуваат заедно“, рече комитетот. Принципот може да донесе придобивки од реалниот свет во развојот на фармацевтските производи и медицината, вклучително и повеќе насочени третмани за рак.Шарплес и Мелдал беа пионери на концептот пред Бертоци „да ја подигне хемијата на кликање на ново ниво“, велат организаторите, со развивање на реакции на кликање кои функционираат во живите организми (или биоортогонални реакции).

Таа им рече на новинарите на прес-конференцијата на победниците преку телефон дека нејзините достигнувања се користат „за откривање нови видови на молекули за кои не сме знаеле дека постојат“, и значи дека научниците „прават хемија во човечките пациенти за да ги натераат лековите да одат во вистинско место."

Бертоци, која предава на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија, рече дека и била кажано за нејзината победа среде ноќ на американскиот западен брег. „Едвај можам да дишам“, рече таа за нејзината реакција.

Во меѓувреме, Шарплес стана петтиот човек кој некогаш добил два Нобелови награди, приклучувајќи се на кратката листа која ги вклучува пионерите хемичари Марија Кири и Фредерик Сангер. Претходно ја доби наградата за хемија во 2001 година.

Нобеловите награди се доделуваат во текот на целата недела, во понеделник и вторник беа објавени наградите за медицина и физика, пренесува Си-Ен-Ен.

Фото: Принскрин/Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?