16 Мај, 2021
0.0321

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

Објавено во: Свет 20 Април, 2021

Куба во понеделникот го означи крајот на една ера со трансфер на власта од семејството Кастро, кое ја водеше земјата шест децении, на првиот цивилен водач на земјата во историјата на комунистичката земја, Мигел Дијаз-Канел.

Додека Раул Кастро (89) заминува во пензија, тој му ја предаде позицијата на апсолутна власт на првиот секретар на Комунистичката партија на Куба, Диас-Канела (60), кој е кубански претседател од 2018 година.

- 19 април, историски ден - твитна новиот лидер, пофалувајќи ја „основачката и владејачка“ генерација на Комунистичката партија на Куба за предавањето на власта.

Изборот на Дијас-Канел на партискиот конгрес, иако однапред познат, претставува пресвртница за земјата со 11,2 милиони жители, од кои многумина немаа друг водач, освен еден од браќата Кастро.

Фидел Кастро, сè уште длабоко почитуван како татко и спасител на нацијата, ја водеше земјата од 1959 до 2006 година, кога се разболе и власта ја презеде неговиот брат Раул. Фидел Кастро почина во 2016 година.

Дијаз-Канел и некои други членови на извршното тело на Комунистичката партија се родени по револуцијата предводена од браќата Кастро во 1950-тите, која во 1959 година доведе до соборување на диктаторот Фулгенсио Батиста.

Конгресот на Комунистичката партија се одржа 60 години откако Фидел Кастро ја прогласи Куба за социјалистичка држава и повеќедеценискиот конфликт со Соединетите држави кои воведоа санкции против Куба во 1962 година.


Фото: Мигел Дијаз-Канел/агенции

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени