16 Октомври, 2021
0.0201

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

Објавено во: Свет 20 Септември, 2021

Неколку часа по крвавиот маскр во Русија, медиумите го идентификуваа напаѓачот како 18-годишниот Тимур Бекмансуров. Тој пред нападот наводно оставило порака, во која наведува дека се мрази самиот себе си и дека ќе го мповреди секој што ќе му застанер на патот.

При нападот целиот беше облечен во црно, со заштитна црна кацига на главата, фантомка преку лицето и пушка во рацете. Пукал без да бира, и во студенти и во професори

Пораката ја објавил на социјалните мрежи, а во неа вели:

-Се мразам себеси и ќе го повредам секој кој ќе ми застане на патот. Забраната за оружје нема да ве спаси. Ќе ве убие автомобил, бомба, нож. Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас. Отсекогаш сум размислувал многу за смртта. Не знам колку луѓе можам да убијам, но ќе се потрудам да земам со себе што е можно повеќе, напишал Бекмансуров.

Инаку, утринава во нападот на кампусот во Универзитетот во Урал, според истражителите има осум луѓе убиени, а шест ранети, додека здравствените власти соопштија дека има повеќе од 10 жртви.

Портпаролката на универзитетот Наталија Печишчева изјави дека напаѓачот е „ликвидиран“.

Локалните медиуми јавија дека напаѓачот влегол во една од зградите на универзитетот и отворил Ова е втор голем напад на вооружен напаѓач во училиште во Русија за четири месеци и покажува зголемување на ваквите напади, кои некогаш се сметаа за исклучително ретки во Русија.

Медиумите пишуваат дека по нападот во зградата на универзитетот се забарикадирал во една од училниците.


Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид