25 Април, 2024
0.0248

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

Објавено во: Финансии 28 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Европските берзански индекси денеска се нерамномерни, а во исто време е забележан и пад на цените на нафтата, златото и пченицата, јавува „Танјуг.рс“.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 17.567,72 поени, московскиот MOEX на 3.239,85 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.654,18 поени, а францускиот CAC 40 на 7.939,4 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс падна на 38.972,41 поени пред денешното отворање на берзата, додека индексот S&P 500 порасна на 5.078,18 поени, а вредноста на индексот Nasdaq на 16.035,30 поени.

Азиско-пацифичките пазари исто така имаа пат во вторникот, при што акциите во Хонг Конг го предводат падот, а јапонскиот Nikkei 225 се откажа од добивките од почетокот на неделата. 

Трговското расположение беше пригушено откако Вол Стрит заглави во понеделникот, бидејќи неговите клучни индекси се повлекоа од рекордните височини.

Главните економски податоци за оваа недела ги вклучуваат PMI за производство на Кина и податоци за индексот на цените на трошоците за лична потрошувачка во САД, што е преферирана метрика за инфлација на Федералните резерви.

Јапонскиот Nikkei 225 се тргуваше за 0,2 отсто пониско, откако порасна за околу 0,4 отсто моменти по отворањето. Тој достигна рекордно високо ниво во претходната сесија. Поширокиот индекс Topix сепак се задржа на добивка од 0,3 отсто.

Кинескиот индекс CSI 300 остана непроменет по отворањето малку пониско, додека индексот Ханг Сенг во Хонг Конг падна за 0,9 отсто.

Јужнокорејскиот Коспи падна за 0,3 отсто, додека малата компанија Косдак падна за 1,4 отсто.

Во Австралија, S&P/ASX 200 беше понизок за 0,3 отсто. 

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

ВТОР МЕСЕЦ ПО РЕД ПАЃААТ - проесечната нето плата 39.276 денари, еве во кои сектори има најголемо намалување

ВТОР МЕСЕЦ ПО РЕД ПАЃААТ - проесечната нето плата 39.276 денари, еве во кои сектори има најголемо намалување

АКО ВЕЌЕ „ГЛАВАМ“ ВО БАНКА, БАРЕМ НЕКА БИДЕ ЗА ДА СИ КУПАМ СТАН - голем пораст на станбените кредити, еве колку должат граѓаните

АКО ВЕЌЕ „ГЛАВАМ“ ВО БАНКА, БАРЕМ НЕКА БИДЕ ЗА ДА СИ КУПАМ СТАН - голем пораст на станбените кредити, еве колку должат граѓаните

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо