10 Јуни, 2023
0.0260

Стојанов се заканува на полицаецот кој вчера беше на Деве Баир

Објавено во: Македонија 05 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Првиот човек на бугарската фондацијата „Македонија“, Виктор Стојанов повторно се заканува. 

Тој на Фејсбук нуди награда од 200 евра за оној кој ќе го открие името и презимето на еден од полицајците кои вчера приведоа тројца бугарски државјани на граничниот премин Деве Баир. Стојанов се побуни дека не можеле да влезат во Македонија. 

„Имавме собрани 10-тина автомобили на граница. Сите се договоривме да одиме на прославата на Гоце Делчев. Откако стигнавме на граница, сфативме дека контролниот пункт на северномакедонска страна не работи. Границата беше затворена пет часа“, вели за БТВ изјави претседателот на фондацијата „Македонија“, Виктор Стојанов.

Кажа дека имало дури и автобуси кои биле редовни линии меѓу двете земји. Смета дека не е дозволено, дури и ако причината е техничка, тоа да и се случи на земја која е кандидат за ЕУ.

Тројца бугарски државјани „заработија“ казни од по 300 евра и забрана за влез во Македонија за три години, затоа што навредуваа полицајци на граница. 

фото БГНЕС

Можеби ќе ве интересира

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп