10 Јуни, 2023
0.0341

ТРИ ГОДИНИ НЕ СМЕАТ ДА ВЛЕЗАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Бугарите кои навредуваа полицајци ќе платат казни од 300 евра

Објавено во: Македонија 05 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Протерани се тројцата Бугари, меѓу кои и пратеник. Тие добија времена забрана за влез во Македонија и казна.

Судот во Крива Паланка им изрече забрана за влез во Македонија во наредните три години. Ќе треба да платат и по 300 евра казна за сторениот прекршок. Ова е епилогот  од нивното изведување пред судија на претходна постапка.

Меѓу уапсените, а сега протераните е и пратеникот на „Вазраждане“ Ангел Георгиев. 

Инцидентот се случи вчера, кога тој и други граѓани останаа на границата „Деве Баир“. Бугарските граѓани ги навредуваат македонските полицајци. Рекоа дека тие биле европски граѓани, а едни „Цигани“ не ги пуштале да влезат во Македонија. Почнаа да викаат, затоа што македонските полицајци како што рекоа не разбирале бугарски јазик. Вчера се чествуваше раѓањето на херојот Гоце Делчев. 

Можеби ќе ве интересира

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Муареми ќе ја тужи Русковска откако Обвинителството го прогласи за невин

Муареми ќе ја тужи Русковска откако Обвинителството го прогласи за невин

Патот Каменица - Делчево затворен до вторник поради големата дупка што се отвори

Патот Каменица - Делчево затворен до вторник поради големата дупка што се отвори

Распука патот кај Делчево, сообраќајот пренасочен

Распука патот кај Делчево, сообраќајот пренасочен