09 Март, 2021
0.0205

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Ноември, 2020

Крајoт на третиот бран ќе биде на четврти јануари, вели професорот Петар Кочовиќ. 

Тој  со месеци го следи ширењето на коронавирусот во Србија, но и низ целиот свет.

Најновите предвидувања се за Европа. Крајот на третиот бран, се предвидува за почетокот на јануари 2021 година.

„Бројот на заразени лица во Европа не опаѓа, тој варира на 280.000-300.000 неделно. Околу 43% од новите случаи во светот се во Европа. „Цела Африка има помалку од 5.000 случаи, Кина има околу дваесетина нови случаи на ден во последните три месеци, а Кина е Европа и пол според бројот на жители“, вели Кочовиќ.

Бројките во Србија продолжуваат да растат, односно бројот на новоинфицирани на 100.000 жители расте во последните две седмици. 

Тој претстави табела со пресметка, според која датумот на крајот на пандемијата е „од 21 август до 4 јануари 2021 година“.

Во последните 24 часа 15.061 граѓани се тестирани  во Србија, од кои 5.067 се заразени. Починаа 38 пациенти, а има 216 пациенти на респиратори во болници низ Србија.

Можеби ќе ве интересира

Внукот на Јосип Броз Тито ќе оди в затвор

Внукот на Јосип Броз Тито ќе оди в затвор

За викенд се затвора Кантонот Сараево

За викенд се затвора Кантонот Сараево

Rimac автомобили ја поздравија инвестицијата на Порше од 70 милиони евра

Rimac автомобили ја поздравија инвестицијата на Порше од 70 милиони евра

18 ПОЧИНАТИ И 417 НОВИ ЗАРАЗЕНИ: Црн ден за Црна Гора

18 ПОЧИНАТИ И 417 НОВИ ЗАРАЗЕНИ: Црн ден за Црна Гора

ПАЦИЕНТИ ОД БЕЛГРАД ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВО КРУШЕВАЦ: Србија брои повеќе од 4.000 заразени

ПАЦИЕНТИ ОД БЕЛГРАД ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВО КРУШЕВАЦ: Србија брои повеќе од 4.000 заразени

Не престануваат да се тресат Хрватска и Грција

Не престануваат да се тресат Хрватска и Грција

Бразилскиот сој стигна на Балканот, откриен е во Словенија

Бразилскиот сој стигна на Балканот, откриен е во Словенија

Зошто Хрватска и ЕУ се губитници во трката за вакцинација, а Србија и Велика Британија победници?

Зошто Хрватска и ЕУ се губитници во трката за вакцинација, а Србија и Велика Британија победници?

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина