19 Ноември, 2019
0.0175

СРЕДБА ВО ОХРИД: Ќе се договараат детали за „мал Шенген“

Објавено во: Балкан 04 Ноември, 2019

Уште една средба ќе има за „мал Шенген“.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска телефонски разговарал со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама за претстојната средба во Охрид, со која се продолжуваат разговорите за воспоставување на т.н.„мал Шенген“.

Како што јави дописникот на МИА, Вучиќ на својот Инстаграм профил „budućnostsrbijeav“ објави фотографија на која се наоѓа на работната маса, покрај телефон и бројни документи, како и слика со неговите соработници, со порака „одличен конференциски разговор со Рама и Заев пред важниот самит во Охрид на 9 ноември“.

Претходно, Тирана се закани дека ако не биде вклучена и Приштина, тие ќе се повлечат. 

Минатиот месец имаше средба во Нови Сад, Србија. 

Можеби ќе ве интересира

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Вучиќ бил во животна опасност

Вучиќ бил во животна опасност