22 Октомври, 2020
0.0402

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Почна судскиот процес во кој обвинителката Вилма Русковска ја тужи партијата ВМРО-ДПМНЕ,  затоа што во спотовите за изборната кампања која заврши го злоупотребиле нејзиното име. 

Во граѓанскиот суд денеска се одржа подготвително рочиште.

Русковска ги тужи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Игор Јанушев како овластен претставник на Коалицијата и Христијан Мицкоски како лидер на партијата. 

Таа поведе постапка поради двата спота во кои е прикажан нејзиниот лик како некој кој работи по диктат на СДСМ. 

Тие предизвикале душевна болка и анксизност кај обвинителката. 

На денешното рочиште беа презентирани дел од доказите на Русковска. 

Адвокатот на тужените Панче Тошковски, кажа дека спотовите биле саркастичен и автентичен начин за критика, а не лага или клевета.

„Особено на критичката мисла која што е насочена кон работењето на државните органи и на власта во Република Македонија. Се поставува прашање што е побитно? Дали јавниот интерес, дали потребата граѓаните да бидат информирани, потребата на граѓаните на Република Македонија да можат да постават одредени прашања во саркастични и провокативна форма?И воедно заштитата на членот 10, или заштитата на приватната репутација на еден јавен функционер која што патем е платена од пари на граѓаните на Република Македонија, извршувајќи ја функцијата како што ја извршува обвинителката за организиран криминал“, рече Тошковски.

Русковска  бара отштета од 10.000 евра, пари кои доколку ги добие ќе ги донира во хуманитарни цели. Претходно, објасни дека ќе ги донира за СОС Детското село.

Судењето продолжува на 5-ти октомври. Тогаш во судницата ќе се прикажат и двата предизборни спотови „Криминална вистина” и „Штанд на лагите”.

Можеби ќе ве интересира

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

Исчезнаа две девојки од Скопје

Исчезнаа две девојки од Скопје

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието