22 Октомври, 2020
0.0247

Снег во Босна и Херцеговина, се очекува и во Македонија

Објавено во: Македонија 26 Септември, 2020

Во Австрија и Италија но и во Босна и Херцеговина веќе наврна првиот снег. Во БиХ претходните денови имало доста дожд кој на повисоките места односно на планините Бјелашница и на Јахорина прерасна во снег. 

Федералниот Хидрометеоролошки завод за денеска најавил претежно облачно време, дожд во Херцеговина, централните и источните подрачја, а на врвовите на планините и снег.

Денеска во Македонија под влијание на циклонска активност времето е претежно облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места се бидат интензивни. Доаѓа од попладнево период на постудено време и максималните температури ќе се движат од 16 до 24 степени.

Сепак ќе има пад и на минималните температури, а според меторолозите не се исклучува можноста на планините да падне и првиот снег.


Можеби ќе ве интересира

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

Исчезнаа две девојки од Скопје

Исчезнаа две девојки од Скопје

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието