26 Февруари, 2021
0.0244

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

Објавено во: Балкан 16 Јануари, 2021

За време на пречекот на авионот со кинески вакцини од компанијата „Синофарм“, претседателот на Србија, Александар Вучиќизјави дека ќе се вакцинира токму со кинеската вакцина, во борбата против Ковид-19.

 - Како претседател на Србија, убеден сум во квалитетот на кинеската вакцина. За неколку дена, ќе ја примам оваа вакцина за да го покажам нивниот квалитет. Ние сме првата земја во регионот што доби толку многу вакцини и јас сум многу горд на тоа. Засега ги добивме американскиот „Фајзер“, рускиот „Спутник“ и сега вакцините од кинескиот производител. Некои од нашите министри веќе примија одредени вакцини. Ние сме една од земјите што имаме многу добри односи со Кина и многу сум горд на тоа и на нашето партнерство со Кина, изјави Вучиќ за српските медиуми на аеродромот „Никола Тесла“

Инаку, вакцината на Фајзер ја примија епидемиологт Кон, премиерката Ана Брнабиќ и д-р. Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, додека со руската Спутник V, се вакцинираа Дачиќ и министерот за одбрана Вулин.

ФОТО/Tanjug

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“