04 Август, 2020
0.0433

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Шведска не воведе карантин во екот на пандемијата и на тој начин економски профитираше. 

Економијата има неочекувана корист со одбивањето да воведе карантин и многу други рестриктивни мерки. 

Курсот на шведската круна во однос на еврото порасна од 11,2 круни за евро кон средината на март на 10,4 круни кон почетокот на јули. 

Во Шведска немаше забрани за движење, работење во јавните институции и патување во странство. Тоа доведе до зголемување на бројот на заразени во споредба со останатите земји во регионот. 

Аналитичарите сметаат дека падот на курсот на круната во март бил предизвикан поради грижата на инвеститорите за состојбата во шведското здравство како и иднината на економијата. 

Но, тоа се промени и дури е забележано и зголемувања кај домашните инвестиции.

Инаку, Централната банка на Шведска  ја зголеми вредноста на програмата за откуп на средства за поттикнување на инфлацијата и поддршка на економијата во време на корона кризата.

Можеби ќе ве интересира

БЕНЗИНИТЕ СО НОВА, ПОВИСОКА ЦЕНА: Дизелот од полноќ поевтинува

БЕНЗИНИТЕ СО НОВА, ПОВИСОКА ЦЕНА: Дизелот од полноќ поевтинува

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус