24 Октомври, 2020
0.0329

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Објавено во: Македонија 06 Август, 2020

Средба имаше денеска меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоцски тргна кон создавање парламентарно мнозинство потребно за мандат и нова влада. 

Средбата меѓу Мицкоски и Али Ахмети, како што информираат партиски кругови, траела повеќе од еден час, а се одвивала во Собранието. Темата била формирање коалиција којашто ќе ја сичинува новата влада.

Откако Димитар Апасиев, лидерот на Левица, јавно соопшти дека двата пратеници од таа партија ќе ги подржат ВМРО- ДПМНЕ за состав на нова влада иако нема да бараат учество во неа, денес Мицкоски се сретна со претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Доколку Мицкоски обезбеди поддршка од Левица и од ДУИ, ВМРО ДПМНЕ ќе ги има неопходните 61 пратеници со нивната поддршка, доволно за мандат и за нова влада.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево