28 Септември, 2020
0.0225

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Објавено во: Свет 11 Август, 2020

Украинка се преселила во Норвешка, а по една година ги открива најважните факти што ги заклучила додека живеела во друга земја:


Норвешка е многу побогата земја од мојата родна Украина
Нивото на корупција е исклучително ниско
Судовите тука судат правично
Здравствениот систем ме остави без зборови, во позитивна смисла
Сè оди полека овде, но секогаш на подобро
Голем дел од тоа е бесплатно (влез на многу места, многу поправки)

Никој не ја застаклува терасата тука – тука се цени парчето небо што го имате
Никој не краде светилки од ходникот овде, затоа што тие исто така се бесплатни
Тука луѓето шетаат со своите деца и возат велосипед како семејство, наместо да седат пред екранот како семејство
Никој не остава ѓубре зад себе во природата
Сообраќајните несреќи се многу ретки, а веќе неколку години, ниту едно дете не е убиено во несреќа
Тука, луѓето не го надминуваат ограничувањето на брзината, ниту се пресекуваат меѓусебно во сообраќајот

Тие велат дека Норвежаните имаат долг живот, бидејќи тие се една од најбогатите земји. Не – Норвежаните се грижат многу за своето здравје, не пропуштаат или одложуваат прегледи – тоа е причината зошто тие живеат повеќе од 90 години
Тука луѓето не пијат или пушат
Во Норвешка, превентивните прегледи се целосно бесплатни и нормално е да се оди на лекар дури и кога немате ништо. Единствено што е скапо е поправката на забите, но нивното чистење е бесплатно
Рутинското годишно земање на крв е исто така бесплатно
Што и да ви се случи, ве лекуваат на сметка на  државата

Сосема е нормално тука да се видат пензионерите кои шетаат или патуваат низ целата земја. Така го штитат своето здравје и бракот
Луѓето тука се тивки и културни; никогаш нема да видите некој да разговара по телефон во полно метро
Луѓето тука не даваат совети ако не ги прашате
Балконите тука се полни со цвеќиња
Погребите се многу скапи
Одржувањето кучиња е многу скапо – од храна до казна ако избегаат или каснат или нападнат некого

Можеби ќе ве интересира

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште