24 Септември, 2020
0.0262

СЕ ПРЕБРОЈУВААТ КОНТАКТИТЕ НА ЗАРАЗЕНИТЕ ОД ЖУРКИТЕ: Очекувани 200 позитивни на ковид

Објавено во: Македонија 10 Август, 2020

Бројот на новозаразените со корона вирусот, 200 во саботата, е сосема очекуван за епидемиолозите, зошто најголем дел од нив се млади луѓе кои присуствуваа на журките на плажите во Охрид.  

Во тек се епидемиолошките анкети, односно сите позитивни на ковид овие денови треба да ги соопштат контактите за да може некои од нив да се изолираат со цел да се спречи понатамошно ширење на корона вирусот.

Инаку, младите се речиси сите на домашно лекување со благи симптоми на болеста, но лекарите велат дека не е исклучена можноста и кај некои од нив да настапат сериозни компликации. Кластерот „Журки на плажи“ може да донесе уште поголем број заразени, тврдат епидемиолозите со кои разговараше Фактор, но според нив многу повеќе загрижува фактот што ваквата состојба и понатаму продолжува.

-Плажите си функционираат, онака како што гледавме од фотографии, од видеа. Журки има колку сакате, а мерките се целосно заборавени, не постојат во однесувањето на младите. Нормално е да имаме вакви бројки, а тие и ќе се зголемуваат, велат соговорниците на Фактор.

Во очекување на препораката на Комисијата за заразни болести за стартот на учебната година, бројот на заразени средношколци со Ковид-19 се зголемува, а епидемиолозите коментираат дека тинејџерите како да намерно да го прават сето ова, на журките им се оди, а во школо не.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

ШЕКЕРИНСКА ЗА ИЗБОРОТ НА КОВАЧКИ ВО ИK НА ВМРО - ДПМНЕ: Tоа не е добро ниту за државата, ниту за Армијата

ШЕКЕРИНСКА ЗА ИЗБОРОТ НА КОВАЧКИ ВО ИK НА ВМРО - ДПМНЕ: Tоа не е добро ниту за државата, ниту за Армијата

КОВИД - 19: Две жртви и 152 нови случаи

КОВИД - 19: Две жртви и 152 нови случаи

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните