04 Јули, 2020
0.0207

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 03 Јуни, 2020

Соседна Грција скоро целосно ќе се врати во „новата нормалност” до 1 јули. 

Постепено ќе се отвораат бизнисите на 6, 8, 15 и 29 јуни.

За три дена се отвораат внатрешните делови на кафулињата и угостителските објекти, како и рестораните што се во рамките на хотелите.

Дозволено ќе биде едно лице на 2.2 метри квадратни, растојанието меѓу масите треба да биде меѓу 90 сантиметри и еден метар и 80 сантиметри во зависност од поставеноста на столиците.

На плажите ќе биде дозволена музика и алкохол, а од понеделник почнуваат со работа ноќните клубови и коцкарниците. 

Од 15 јуни работат фитнес центрите и музеите, од 1 јули е дозволено одржување конференции и концерти, но секако сите ќе работат под конкретни правила и прописи, јави дописничката на МИА од Атина.

Сепак, на плажите има посебни правила за дистанца и за тоа колку капачи смее да има. 

Во Грција има нов протокол за плажите, при што ќе мора да се држи дистанца од 4 метри меѓу чадорите. На плажите се дозволени 40 капачи на 1.000 метри квадратни. 

Македонските граѓани ќе можат да патуваат во Грција. 

Гости од 29 земји од 15 месецов можат да влезат во Грција. 

Можеби ќе ве интересира

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Прогласена вонредна состојба во Белград

Прогласена вонредна состојба во Белград

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат