05 Јуни, 2020
7.8548

РТС: Франција ќе побара одложување на одлуката за Македонија до март

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019


Франција и некои други земји-членки сè уште не се согласни да започнат преговори со Северна Македонија и Албанија, предлагајќи да се одложи одлуката до март 2020 година, како и „промена на методологијата“ за проширување, што треба да се донесе следната недела, пренесува Радио Телевизија Србија од дипломатски извори во Брисел.

ЕУ го одложи отворањето на пристапните преговори со Скопје и Тирана двапати, и покрај силната посветеност на повеќето земји-членки и Европската комисија за поддршка на таквата одлука. Последното одложување дојде во јуни оваа година, кога беше објавено дека ЕУ ќе се врати на темата најдоцна до октомври.

Сепак, Франција истакна дека може да ја поддржи одлуката само во март 2020 година, со претходен позитивен извештај на Европската комисија. Некои други земји-членки исто така ја „разбираат“ оваа позиција, додека Холандија, Данска и некои други членки посочија дека тие ќе го поддржат почетокот на преговорите со Северна Македонија, но не и со Албанија во овој момент, изјавија дипломатски извори на ЕУ.

Наспроти ова гледиште, има мнозинство земји-членки кои веруваат дека двете држави ги исполниле сите услови за започнување преговори и дека уште едно одложување би го нарушило влијанието на ЕУ во регионот, како и кредибилитетот на целокупниот процес на проширување.

Покрај одложувањето до март 2020 година, Франција побара и ревизија на сегашната методологија за проширување на ЕУ, која треба да претставува составен дел од одлуката за отворање преговори со Скопје и Тирана.

„Предложената промена во методологијата треба да обезбеди реален и неповратен напредок во реформите за време на пристапните преговори, со оглед дека има случаи на стагнација и неуспеси во земјите кандидати. Сепак, повеќето земји-членки сметаат дека дискусијата за можна промена во методологијата не треба да го одложува отворањето разговори со Албанија и северна Македонија, затоа што тоа ќе се смета како само уште еден изговор за одложување “, рекол дипломатски извор на ЕУ.

Земјите-членки ќе се обидат повторно оваа недела на ниво на амбасадори во ЕУ да постигнат компромис за почетокот на преговорите со Тирана и Скопје, во спротивно, следната недела дебатата ќе се подигне на ниво на Министерскиот совет, а доколку е потребно и на ниво на шефови на држави и влади на самитот на 17-18 октомври во Брисел.

Извори на ЕУ најавуваат дека по овој повод може да се одржи поширока дебата за политиката на проширување на самитот на ЕУ, под услов горливиот проблем на Брегзит да одвои време за ваква дебата.


Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис