20 Октомври, 2019
0.0195

Ременски се изјасни за невина, на премиерот не му се лути ако ја исклучи од партија

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Воопшто не му е лута на лидерот на партијата кој најави нејзино исклучување по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“.  Фросина Ременски која доаѓа од владеачката партија стана осомничена.

Имено, пратеничката Ременски отфрли вина.

Таа посочи дека не се чувствува виновна и очекува од ОЈО да го докаже тоа што и го става на товар.


РЕМЕНСКИ: Од моќен функционер, преку хуманитарец, до осомничена за Рекет


-Сакам да направам разграничување помеѓу случајот „Рекет“ воден против тројцата осомничени и за случајот за кој обвинителството највува истрага во однос на делување на Меѓународниот сојуз, кажа Ременски пред новинарите по завршувањето на исказот, додавајќи дека се побарани мерки за неа и оти очекуваат одлука.

Во однос на кажаното од премиерот дека ќе биде исклучена од партијата се додека не се докаже дека не е виновно, Ременски посочува дека неговата изјава била пренесена во погрешен контекст.

Во врска со вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека ако некое лице биде осомничено, обвинето или слично, ќе биде времено отстрането од партијата, Ременски истакна дека ќе ја почитува секоја одлука.

Истрагата за Рекет вчера се прошири на уште четири лица. Приведена е Јасна Мандиќ а доби и куќен притвор сомничејќи се за перење пари и измама.

Можеби ќе ве интересира

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

Кој се доаѓа на лидерската средба?

Кој се доаѓа на лидерската средба?