30 Септември, 2020
0.0201

Работодавците им бараат потврди, матичните лекари не може да им закажат тестирање

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 26 Март, 2020

Расте загриженоста кај луѓето се повеќе, исплашени се од ширење на вирусот и бараат од матичните лекари да им закажат тестирање за коронавирусот, велат од неколку ординации. Матичните лекари како посебен проблем ја издвоија неможноста да закажат тестирање на луѓето кои се во изолација, а кои според клиничката слика се здрави и треба да појдат на работа.

-Нешто за што веднаш мора да се најде решение е како да им се закаже тестирање на пациентите кои се во изолација. Тие не исполнуваат ниту еден параметар од епидемиолошката анкета што ја правиме. На пример, имам пациент кој е во изолација, заради тоа што децата му се вратиле од странство. Нема никакви симптоми на болеста, и веќе треба да тргне на работа. Но, побара да биде тестиран со објаснување дека, работодавецот му побарал потврда со која ќе докаже дека е негативен на коронавирусот, ни посочија од ПЗУ „Прама медика“.

Појаснуваат дека бројот на лицата од понеделникот наваму се зголемил, посебно откако, владата ја воведе мерката матичните лекари да може да закажуваат термини за тестирање од коронавирусот.

Од ординацијата „Мастеса Медика“ за Фактор изјавија дека дури сега бројот на пациенти со коронавирус може да се зголеми нагло.

-Луѓето до сега молчеа и не кажуваа дека биле во странство во изминатите недели или дека можеби имале контакт со лица за кои тестовите покажаа дека се позитивни. На пример, имам пациент кој на 13 март се вратил од Израел преку Солун, и тогаш не кажал за патувањето, сега ми побара да се тестира. Од понеделникот наваму, постојано ѕвони телефонот во ординација. Дел од моите пациенти бараат да им закажам тестирање. Некои од нив се пожалија на блага температура, вели д-р. Македонка Попова Спасевска.

Но, како што вели д-р. Спасевска, епидемилошкиот прашалник е многу конкретен. Пациентите кои се упатуваат на тестирање мора да исполнуваат некои од критериумите: (сува кашлица, отежнато дишење, повишена температура....). Постојат и други услови, додава д-р. Спасевска, и како што рече, ако пациентот не исполнува некој од наведените критериуми, системот не дозволува да се закаже тестирање.

Истовремено, д-р. Ана Палева Стојаноска потврди дека е зголемен бројот на пациентите кои инсистираат на тестирања, и посочи дека во текот на неделава, најголемиот број од нејзините пациенти се со проблеми на горните дишни патишта. Секако, вели таа, според епидемиолошкиот прашалник некому закажала тестирање, но има и пациенти кои не може да влезат во системот бидејќи не ги исполнуваат условите.

Унаку, матичните лекари апелираат до граѓаните, на своја рака да не земаат антибиотици и да не прават залихи од лекови. Велат дека не е добро витамини да се пијат на своја рака, а камо ли антибиотици. 

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата