31 Јануари, 2023
0.0265

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Објавено во: Свет 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин планирал за 10 дена да ја заземе Украина, а тајните планови биле специјалните служби да го убијат украинското раководство. 

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност открил наводни детали за московскиот план. Тврдат дека имаат запленети руски документи на кои стоел потписот на Путин. Истражувачкиот центар наведува дека дури ни замениците шефови во руската војска не знаеле за планот за инвазија и окупација на Украина се до неколку дена пред почетокот на инвазијата. 

Русија планирала да ја заземе Украина во рок од 10 дена и да ја присоедини до август оваа година, објави Кралскиот институт на обединетите служби за одбранбени и безбедносни студии.

Русија планирала да ги заземе украинските електрани, аеродроми, водоснабдувањето, Централната банка и Парламентот.  Русите претпоставуваат дека службениците на украинската влада или ќе побегнат или ќе бидат заробени поради брзината на инвазијата. 

Украинската разузнавачка заедница исто така верува дека Русија планирала да ги употреби белоруските воздухопловни единици за заземање на нуклеарните електрани Ривне и Хмељницки.

Се додава дека Москва нема да таргетира критична инфраструктура како што се електрани и железници, затоа што тие биле клучни за нејзините планови да ја окупираат земјата.

Имало листа на Украинци и тоа на оние кои треба да ги убијат, оние кои треба да ги заплашат, оние кои се сметаат за неутрални и кои треба да се поттикнат на соработка и оние кои се подготвени да соработуваат.

Службениците планирале да ги регистрираат жителите преку одење од врата до врата и кампови за филтрирање.

Сепак, украинското раководство не избега надвор од земјата. Напротив, бараа оружје за да се одбранат од руската агресија. Како што објави украинската страна, украинскиот претседател Володимир Зеленски избегнал неколку обиди за атентати. Војната почна на 24 февруари и уште трае. 

„Крвави пакети“ со животински очи биле испратени до голем број украински странски амбасади, соопштија властите во Киев, а пренесува Скај њуз.

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи