29 Март, 2023
0.0235

„КРВАВИ ПАКЕТИ“ СО ЖИВОТИНСКИ ОЧИ - украинските амбасади ширум Европа добија морничави пратки

Објавено во: Свет 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

„Крвави пакети“ со животински очи биле испратени до голем број украински странски амбасади, соопштија властите во Киев, а пренесува Скај њуз.

Пакети натопени во „карактеристично обоена“ течност беа испратени до амбасадите во Киев во Унгарија, Холандија, Полска, Хрватска и Италија. Тие беа примени и од генералните конзулати во Неапол и Краков.

За потсетување, оваа недела во Шпанија беа откриени неколку писма-бомби, вклучително и канцеларијата на шпанскиот премиер, украинската амбасада и компанија за оружје што ја снабдува Украина.

Нејасно е дали инцидентите се поврзани, но се чини дека двете писма испратени до Шпанија дошле од ист испраќач - бидејќи на пакетот била пронајдена идентична адреса на е-пошта, пренесува „Јутарњи лист“.

Опсада во Бохемија

Чешката полиција денеска ја блокираше улицата во градот Брно каде се наоѓа конзулатот на Украина, откако беше откриена сомнителна пратка.

Пратката што беше испорачана во конзулатот наликува на неодамнешната бомба испратена до дипломатската мисија на Украина во Шпанија.

Според чешката полиција на Твитер, пратката во моментов се проверува.

Евакуирани се вработените во конзулатот, а затворени се сите околни улици, а евакуирана е и блиската градинка.

Чешката полиција ги повика вработените во сите дипломатски претставништва и производители на оружје да ги зголемат безбедносните мерки.

Можеби ќе ве интересира

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби