10 Август, 2020
0.0448

Првпат почнав да трчам за да изгубам некое кило: Сања Николовска Најдовски по подвигот Еверестинг

Објавено во: Стил 29 Јуни, 2020

Сања Николовска-Најдовски стана прва жена од Македонија која го извела подвигот Еверестинг, искачувајќи го Водно 19 пати по ред, што е рамно на висината на Монт Еверест.

За овој предизвик, на Николовска-Најдовски ѝ беа потребни 18 часа, 32 минути и 47 секунди, при што искачи повеќе од 9.000 висински метри. Таа стартуваше во четири часот наутро и маршутата ја комплетираше во 22:30 часот.

За остварениот предизвик, како и за вљубеноста во овој спорт, таа со задоволство раскажа за читателите на нашиот магазин.

Можеби ќе ве интересира

Охридско лето: празнување на музичкиот гениј Бетовен по повод 250 години од неговото раѓање

Охридско лето: празнување на музичкиот гениј Бетовен по повод 250 години од неговото раѓање

ШТО СЛУШААТ ПОЗНАВАЧИТЕ НА ДОБРИОТ ЗВУК

ШТО СЛУШААТ ПОЗНАВАЧИТЕ НА ДОБРИОТ ЗВУК