14 Август, 2020
0.0160

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Објавено во: Стил 07 Јули, 2020

Со ултрамаратонско трчање се занимава од 2012. Во 2014 станала првата македонска ултрамаратонка која на Мон Блан во Франција истрчала 168 км, што е приближно растојание колку од Скопје до Охрид. Четири години подоцна ја родила ќерката Марта и целосно му се посветила на мајчинството, а сега полека почнува да му се враќа на планинското трчање.

Ова е накусо приказната на Светлана Стојаноска Ивановска, чиј сопруг Жикица Ивановски минатата недела заедно со Дарко Роглев, обајцата ултрамаратонци, во еден ден 17 пати последователно го искачија највисокиот рид над Штип, Клисибаир. Што ги движи овие луѓе кон вакви подвизи, кои ги тестираат границите на телото и на умот?

Читајте повеќе на Женски Магазин

Можеби ќе ве интересира

Вилма Трајковска- поранешната Прва дама на Македонија и денес стилски изгледа одлично

Вилма Трајковска- поранешната Прва дама на Македонија и денес стилски изгледа одлично

Охридско лето: празнување на музичкиот гениј Бетовен по повод 250 години од неговото раѓање

Охридско лето: празнување на музичкиот гениј Бетовен по повод 250 години од неговото раѓање

ШТО СЛУШААТ ПОЗНАВАЧИТЕ НА ДОБРИОТ ЗВУК

ШТО СЛУШААТ ПОЗНАВАЧИТЕ НА ДОБРИОТ ЗВУК