16 Јули, 2020
0.0213

ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Вучиќ повика да нема собири до крајот на мај

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 11 Мај, 2020

Протести вечерва има во Белград, по што се обрати српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Тој  изјави дека вечерва се одржува собир во близина на српското Собранието каде се собрале повеќе од 5.000 приврзаници на СНС и 65 движења на Двери.

„Кога не се снаоѓаме со епидемијата, иако е многу подобро, неприфатливо е да ги изложиме нашите граѓани на опасност и сакам да кажам нешто што ќе звучи чудно. Недалеку од овде, се одржува собир, 5.790 приврзаници, претежно СНС и околу 65 вкупно поддржувачи на движењето „Двери“. Не го велам ова за да се пофалам, туку да ги замолам да не се собираат барем до крајот на мај. Организатор не е СНС, туку друга организација, ги сакам тие луѓе, но ова не е одговорно однесување. Ние сакаме да го заштитиме нашето здравје, треба единство. Ние сакаме да го заштитиме нашето здравје, треба единство. Знаеме кој е мнозинството во Србија, тоа е прикажано на изборите, а не додека сè уште се бориме против епидемијата“, вели  Вучиќ.

Припадниците на полицијата денес со „жив ѕид“ ги раздвоија двете групи на граѓани кои пред платото на српскиот парламент излегоа на улица со цел да дадат поддршка на, од едната страна пратениците од политичката партија СНС и од другата страна за лидерот на Двери, Бошко Орадовиќ кој од вчера започна штрајк со глад на скалите пред Парламентот.

фото Танјуг

Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција