27 Октомври, 2021
0.0228

Поради рестрикциите и стравот од заразување на многу Македонци им „паднаа во вода“ плановите за работа во странство

Објавено во: Економија, Корона Вирус 14 Септември, 2021

Рестрикциите за патување во странство се менуваат често, зависно од епидемиолошката состојба кај нас и во останатите земји, и тоа придонесе многу македонски граѓани иако сакале и планирале, воопшто да не заминат на работа во странство.

Зоран Кочоски од агенцијата „Коузон“ објаснува дека тоа намалување е за 50 отсто во однос на претходните години. Вели дека менувањето на правилата за патување, намалувањето на сезонските работи во странство, и стравот од заразување спречи многу луѓе да отидат во странство.

„Во многу земји поради пандемијата стопанството не работи со полна пареа, а градежниот сектор и сезонските работи генерално привршуваат, но постои и стравот „Што ако се заразам“. Многу од луѓето заминуваат да работат на црно, со туристички визи, и нивниот пат е тешко да се следи, но секогаш е подобро на легален начин да се замине во странство. Ние нудиме работа на фармите во Англија, при што е покриено и здравственото осигурување. Луѓето кои се со ниски квалификации и заминуваат во странство, тие или не го познаваат јазикот во земјата каде одат или само делумно го говорат, така што доколку се заразат ќе им треба помош од некого, а во таква ситуација дали некој би се нафатил да им помогне“, рече Кочоски.

Тој додава дека ако во Хрватска претходно заминуваа по 7.000 работници од Македонија, сега се заминати околу 3.000.  Пред да почне пандемијата, одливот на работници беше многу поголем.

Кочоски очекува дека странските земји ќе се водат по препораките на СЗО, и за влез кај нив ќе бараат луѓето  да бидат имунизирани.

Само вакцинираните од Македонија од вчера можат да влезат во Швајцарија. Оваа држава ги заостри условите за влез на патниците од Македонија и од Косово, кои ќе можат да влезат само вакцинирани, и тоа со една од одобрените вакцини. На невакцинираните ќе им биде дозволен влез само во ситуации „на крајна неопходност“. И другите земји не дозволуваат слободен влез, туку бараат потврда за вакцинација, потврда за прележан ковид или ПЦР тест.

Сања Атанасовска

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!