10 Август, 2020
0.0168

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Објавено во: Финансии, Корона Вирус 14 Јули, 2020

Доларот е во длабок минус, а американската економија е во криза поради пандемијата на коронавирусот. 

Валутата паѓа веќе трета седмица по ред. 

Доларот има неделен пад во кошницата од најважни светски валути.

Доларот исто така забележа и најголем пад и на ниво на месец дена.

Курсот на еврото во однос на доларот минатата недела се зголеми за 0,28 отсто, на 1,1281 долари. 

Во однос на јапонската валута пак, цената на доларот падна за 0,29 отсто, на 107,19 јени. Тоа е највисок курс на јенот во изминативе две недели.

Јенот ја зголеми вредноста затоа што со растот на новозаразени од Ковид – 19 во светот, на меѓународните девизни пазари минатата недела се вложуваше во сигурни валути, како што е јапонската.

Во светот 13.2 милиони луѓе се заболени од коронавирусот, а во САД тој број е 3.4 милиони. 

Можеби ќе ве интересира

НЛБ го зголеми кредитирањето, добивката изнесува 11,9 милиони евра

НЛБ го зголеми кредитирањето, добивката изнесува 11,9 милиони евра

НИНА АНГЕЛОВСКА: Ако не барате фискална и не скенирате - продавачот ќе ги земе вашите пари за себе

НИНА АНГЕЛОВСКА: Ако не барате фискална и не скенирате - продавачот ќе ги земе вашите пари за себе

ЕВЕ КОИ СЕ ДОБИТНИЦИТЕ: Месечни награди од по 20 илјади денари, „милиончето“ ќе стигне во декември

ЕВЕ КОИ СЕ ДОБИТНИЦИТЕ: Месечни награди од по 20 илјади денари, „милиончето“ ќе стигне во декември

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИОТ БИЗНИС ПРОФИТАБИЛЕН И ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА: Македонски телеком со добивка од 11,2 милиони евра за првото полугодие

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИОТ БИЗНИС ПРОФИТАБИЛЕН И ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА: Македонски телеком со добивка од 11,2 милиони евра за првото полугодие