03 Јули, 2020
0.0562

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

Објавено во: Македонија 20 Ноември, 2019

Кои се тројцата судии од Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да оди во куќен притвор и за кои обвинителката Вилма Русковска ќе побара финансиска истрага?. Тие се потпишани на решението за замена на притворот на Јанева во Шутка со домашен, но доцна синоќа Русковска тврдеше дека не го добила па не може да е сигурна кој го донел.

Што ќе се утврдува со таа истрага допрва ќе стане јасно.

Јанева од вчера попладнето е дома, односно во станот во центарот на Скопје во кој живее нејзиниот син. Таму ќе го чека судењето за случајот Рекет. Пристигна со полициско возило од каде излезе со качулка на главата која и го покриваше лицето.

Од Апелацискиот суд информираа дека првостепеното решение е преиначено и дека е одредена мерка куќен притвор заедно со мерки на претпазливост. Лекарската документација укажувала дека и со овие мерки може да се обезбеди нејзиното присуство. 

Таа во затворот во Шутка беше од 21 август годинава кога беше уапсена како осомничена во Рекет. Првоосомничен во тој случај е Бојан Јовановски- Боки 13, за кого вчера адвокатот Сашко Дуковски тврдеше дека е во многу лоша здравствена состојба.

A.T.


Можеби ќе ве интересира

Повозрасен охриѓанец паднал во провалија

Повозрасен охриѓанец паднал во провалија

КРИВИЧНИ ЗА НАЈМАЛКУ 30 ЛИЦА: Бојан Јовановски ги пријави во обвинителството

КРИВИЧНИ ЗА НАЈМАЛКУ 30 ЛИЦА: Бојан Јовановски ги пријави во обвинителството

Најнова статистика: 128 оздравени пациенти, 7 починати и 165 новозаразени

Најнова статистика: 128 оздравени пациенти, 7 починати и 165 новозаразени

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

ПОЗИТИВНА НА КОВИД -19: Директорката на кумановската болница соопшти дека се заразила

ПОЗИТИВНА НА КОВИД -19: Директорката на кумановската болница соопшти дека се заразила

НЕМА РАМПА ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД СРБИЈА И КОСОВО - избрза ли некој со вчерашната најава

НЕМА РАМПА ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД СРБИЈА И КОСОВО - избрза ли некој со вчерашната најава

Заев во нови бомби зборува за Бранко Црвенковски

Заев во нови бомби зборува за Бранко Црвенковски

ЌЕ ИМА ЛИ ГАЛИЧКА СВАДБА ГОДИНАВА? Комисијата ќе даде одговор в понеделник

ЌЕ ИМА ЛИ ГАЛИЧКА СВАДБА ГОДИНАВА? Комисијата ќе даде одговор в понеделник