11 Јули, 2020
0.0202

Петочки муабет или како побрзо да се мине викендот

Објавено во: Стил 24 Април, 2020

Полесно се дише, нели? Намалувањето на полицискиот час на кој сите, вака или онака (мислам на полесно или потешко) се навикнавме, донесе олеснување. Денес (четврток) ќерка ми излезе со мене после долго седење дома, секако со навлечена маска преку уста и нос (за ракавиците не ми попушти, ама и јас знам да претерувам некогаш, признавам) и детето ми беше воодушевено. Што е најинтересно, застана на сред одење, погледна лево-десно, ја извади маската, вдиша длабоко со затворени очи и ми рече “да го апришиејтнеме воздухот”. За оние кои веќе ме читале, не треба објаснување. За оние другите, да напоменам дека имам ќерка-тинејџер која си има посебен речник и во кој се одомаќинети и англиски изрази, кажани модифицирано. И да, беше во право. Многу работи сме си земале онака, без да ги цениме моментите во кои можеме слободно да дишеме, излегуваме, уживаме.

Нова колумна на Ана Бунтеска на Женски Магазин

Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот