30 Септември, 2020
0.0229

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА КРАЈ: Досега 490.000 заразени со коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Март, 2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 488.055 луѓе заразени со новиот коронавирус, од кои починале 22.049. Сепак од некои делови на Европа, стигаат охрабрувачки информации. Според СЗО, постојат знаци на забавување ма ширењето на инфекцијата. За прв пат Швајцарија има поголема стапка на инфекција со новиот коронавирус во споредба со Италија и на 10.000 жители во моментот има 12,4 заразени лица. Според актуелните официјални податоци во Швајцарија има 11.028 лица, а починале 154.

Не се смирува ситуацијата во Шпанија, каде се заразени речиси 50.000 лица, а во последните 24 часа починале 738. Бројката се искачи на 3.434, со што за стотина е надминат бојот на вкупно починати во Кина. Во Германија се регистрирани 50 смртни случаи од коронавирус, а со бројот на новозаразени, во Германија денеска има околу 36.000 заразени, а бројот на починати е 198. Со 528 заразени и петмина починати, Словенија е водечка од земјите од поранешна Југославија. Хрватаска има 442 заразени и еден починат, Србија – 384 заразени и четири починати.


Можеби ќе ве интересира

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож