07 Јули, 2020
0.0230

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

Објавено во: Македонија 03 Јуни, 2020

Овие два дена Комисијата за заразни болести, анализирајќи ја состојбата, како што велат, од час во час, можно е да препорача, претстојниов продолжен викенд, дел од општините, од каде во изминативе два дена имаше најголем број на заразени, да бидат под рестриктивни мерки на движење, односно повторно да биде воведен полициски час.

Инаку, овие два дена бројот на заразени од корона вирусот е највисок од почетокот на епидемијава. Завчера беа регистрирани 89, а вчера 76 нови случаи на заразени. Министерот за здравство, Венко Филипче, на вчерашната прес-конференција изјави дека новозаразените се од познати кластери од неколку скопски општини, Чаир, Бутел, Сарај, Аеродром, како и од Штип, Тетово...

Сепак тој истакнува евентуалното воведување полициски час во овие општини не би било задоцнета мерка.

- Рестрикциите и забраните се непожелни и можеме да ги избегнеме доколку ги почитуваме препораките, истакна министерот Филипче на вчерашната прес-конференција.

Во текот на овие денови се очекуваат и резултати од масовните тестирања кои се спроведуваат во Штип, пред се на работниците од петте конфекциски фабрики, како и во Тетово. 

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот

Македонски концепт: СДСМ ја стави на залог и ја забави интеграцијата во ЕУ

Македонски концепт: СДСМ ја стави на залог и ја забави интеграцијата во ЕУ