04 Јули, 2020
0.0260

ОХРИДСКИТЕ ИНСПЕКТОРИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА ТЕРЕН - казни за сместувачите што кршат правила

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Откако се наполнија со скопјани и граѓани од другите региони во земјава кои мораат да седат во тридневен карантин, охриѓани вршат засилени проверки, а и се казнуваат оние сместувачки капацитети и издавачи на станови што биле недисциплинирани и не ги почитувале правилата. 

Кризниот штаб на Општина Охрид денеска одржал состанок на кој покрај постојаните членови, присуствувал и Раководителот на Подрачната единица на Државниот пазарен инспекторат во Охрид. На состанокот биле донесени неколку заклучоци.

Поради зголемениот број посетители во Охрид, инспекторите на Државниот пазарен инспекторат заедно со екипи на СВР Охрид и претставници на Инспекторатот при Општина Охрид спроведуваат 24 часовни контроли на сместувачките капацитети и се врши санкционирање на оние капацитети и станоиздавачи кои ги прекршуваат препораките и уредбите на Владата, во делот на туристичката дејност и во насока на превенција од коронавирусот.

Веќе се работи на зголемување на подготвеноста на капацитети од здравствениот систем во Охрид, при евентуален поголем прилив на заразени од КОВИД-19, доколку бидат исполнети капацитети на Инфективната клиника во Битола и болничките капацитети во Скопје.

По завршување на продолжениот викенд ќе се врши интензивна дезинфекција на улиците, јавните површини и станбените објекти на територија на Општина Охрид.

Кризниот штаб на Општина Охрид упатува апал за максимално почитување на препораките за заштита од „Ковод 19“ - да се носат заштитни маски; да се одржува потребна дистанца; да се одржува лична хигиена според препораките; да не се организираат семејни собири и други слични групирања; и да се почитува во целост полицискиот час.

А голем број граѓани од Скопје и од другите општини под карантин, заминаа токму во Охрид. Вчера времето им беше убаво, но денеска не им се погоди.

Поединци не се придржуваа на препораките за носење заштитни маски. Зголемената посетеност во градот донесе поголеми гужви на јавните места како шеталиштата, како и на продавниците и маркетите.

Можеби ќе ве интересира

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Му паднале овците, го фатила струја

Му паднале овците, го фатила струја

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан