31 Мај, 2020
0.0394

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе

Објавено во: Економија, Корона Вирус 27 Март, 2020

Коронавирусот ќе нанесе големи економски штети во светот. 

Околу 25 милиони луѓе ќе останат без работа поради овој вирус.

Со вакви проценки излегоа Обединетите нации (ОН). 

Но, таа бројка може и да надмине 25 милиони. 

Во САД забрзано расте невработеноста. 

Минатата недела 3,28 милиони луѓе се пријавиле во бирото за работа во САД. 

Меѓународната организација за работа  претходно излезе со слична прогноза

Во најдобар случај, тие прогнозираат дека невработеноста ќе порасне за 5,3, а во најлош за 24,7 милиони луѓе. Претходната светска економска криза од 2008 и 2009 година ја зголеми светската невработеност за 22 милиони жители.

Можеби ќе ве интересира

Ваучерите од 100 евра за одмор на домашна адреса

Ваучерите од 100 евра за одмор на домашна адреса

ДДВ со пад од над 30 отсто до мај

ДДВ со пад од над 30 отсто до мај

Од следната недела стигаат владините картички, можете и да ги одбиете

Од следната недела стигаат владините картички, можете и да ги одбиете

Ангеловска: Можно е зголемување на акцизата на екстралесното масло за домаќинство

Ангеловска: Можно е зголемување на акцизата на екстралесното масло за домаќинство

Ангеловска-Бежоска за „Глобал капитал“: Да го зголемиме потенцијалот на земјата

Ангеловска-Бежоска за „Глобал капитал“: Да го зголемиме потенцијалот на земјата

УШТЕ ДЕНЕСКА: Погледнете дали УЈП ви пресметала точен данок

УШТЕ ДЕНЕСКА: Погледнете дали УЈП ви пресметала точен данок

ЕВРООБРЗНИЦАТА ЌЕ СПАСУВА: Кризата креираше буџетски дефицит од 197 милиони евра до април

ЕВРООБРЗНИЦАТА ЌЕ СПАСУВА: Кризата креираше буџетски дефицит од 197 милиони евра до април

Граѓаните се уште бараат одложување на кредитните рати

Граѓаните се уште бараат одложување на кредитните рати

Се подготвуваат картичките „Купувам домашно“, еве ги деталите

Се подготвуваат картичките „Купувам домашно“, еве ги деталите