21 Октомври, 2021
0.0323

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 28 Јули, 2021

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19: 

Скопје – 19,Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, Струмица и Валандово – по 2, Велес и Гостивар по - 1. 

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово - 5, Куманово и Струмица – по 1. 

 Не се регистрирани починати пациенти. 

Направени се 3.593 тестови преку: ИЈЗ-110, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-59, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово–29, ЦЈЗ Куманово–31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 8, ГОБ 8-ми Септември-16, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-207, Биотек-105, Систина-62, лабораторија Лаор-306, Синлаб-119, Ремедика-10, Плодност–31, Генеа–7, Никоб лаб-500, ВФВ Медикал-23, Ели Медика-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.792. 

Досега во земјата се направени вкупно 963.049 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.171 бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 359. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) 

Скопје 68842, Активни 130 

Куманово 8923, Активни 41 

Прилеп 8337, Активни 9 

Тетово 7402, Активни 100 

Битола 6315, Активни 5 

Велес 5479, Активни 5 

Гостивар 5210, Активни 22 

Кавадарци 5156, Активни 1 

Охрид 5025, Активни 6 

Штип 4964, Активни 3 

Струмица 4132, Активни 6 

Струга 2986, Активни 5 

Кочани 2796, Активни 4 

Кичево 2609, Активни 10 

Гевгелија 2196, Активни 1 

Неготино 2184, Активни 0 

Свети Николе 1526, Активни 1 

Ресен 1234, Активни 0 

Крива Паланка 1227, Активни 0 

Радовиш 1162, Активни 1 

Берово 1032, Активни 0 

Делчево 974, Активни 1 

Дебар 949, Активни 5 

Виница 886, Активни 0 

Пробиштип 789, Активни 0 

Валандово 670, Активни 3 

Богданци 494, Активни 0 

Крушево 490, Активни 0 

Демир Хисар 400, Активни 0 

Демир Капија 396, Активни 0 

Кратово 377, Активни 0 

Македонски Брод 359, Активни 0 

Пехчево 269, Активни 0 

Македонска Каменица 249, Активни 0 

Дојран 132, Активни 0 

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски