05 Октомври, 2022
0.0252

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска

Објавено во: Македонија 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Aрафат Мауреми од Финансиската полиција поднесе кривични пријави против шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска, како и обвинителките Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска.  Кривичната пријава е поднесена во скопското обвинителство, но засега детали нема. 

Обвинителките не ја коментираат кривичната пријава против нив. Во Финансиската полиција имаше претрес на 18 јули, по анонимни пријави од граѓани. Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми тогаш изјави дека претресот бил незаконски, по што ја пријави Русковска кај државниот обвинител Љубомир Јовески. Русковска се пожали на притисоци, и ја повика амбасадата на САД, ЕУ, и европската обвинителка Лаура Ковеси да реагираа, но не доби потврден одговор од нив, туку тие рекоа дека овој проблем треба да го решат надлежните институции. 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски кажа дека на ваков начин се губи довербата во институциите. 

Можеби ќе ве интересира

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Заедно можеме повеќе

Заедно можеме повеќе

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши