27 Октомври, 2021
0.0444

Многу мал дел од вакцинирате граѓани се заразиле

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 25 Јули, 2021

Многу мал дел од вакцинирате граѓани во земјава се заразиле со коронавирусот. 

Овој податок вчера го соопштија од Министерството за здравство.  Само 0,02 отсто од ревакцинираните се инфицирале со ковид-19.  

Нови 37 заразени се регистрирани вчера, при што најголем дел од нив се во Тетово и од главниот град. Надлежните апелираат граѓаните масовно да се вакцинираат, а од утре почнува и пријавување за вакцинирање во домашни услови. 

Закажувањето е со директно јавување во здравствените домови во државата, а може да се направи и директно со пријавување на пунктовите за вакцинација.

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада