22 Октомври, 2020
0.0179

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Објавено во: Свет 20 Септември, 2020

Сицилијанските власти одлучија да дадат по 3.000 евра на секој млад пар кој ќе одлучи да се венча на Сицилија, пишуваат италијанските медиуми. За финансирање, локалните власти издвоија 3,5 милиони евра и сметаат дека овој поттик може да генерира од 40 до 50 милиони.

Понудата важи до 31 јули следната година. Сицилија со своите барокни палати и вили, средновековните цркви и прекрасната природа е привлечно место за церемонии.

Најпознатата свадба, која беше изведена на островот, е онаа од филмот Кум, во кој син на мафијашки бос се ожени со локална убавица.

Оваа филмска венчавка ја лансираше Сицилија како едно од најценетите места за свадбени церемонии и охрабри формирање на голем број мали семејни компании кои се занимаваа со подготовка и организација на свадбени церемонии.

До пандемијата „Ковид-19“, најбројни беа младенците и гостите на свадба од Америка и Јапонија, но карантинот речиси целосно ја укина активноста што донесе годишен приход од 50 милиони евра.

Последиците од кризата не влијаат само на компаниите што организираат свадби, туку и на активности поврзани со тоа, како што се угостителски објекти, фотографски услуги, келнери, хотели, печатници, а со загуба се места изнајмени за свадби, не само убави сицилијански барокни вили и палати, туку и музеи. , манастири, сите живееле од свадби, активности што изумреле во времето на коронавирусот.


Можеби ќе ве интересира

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

ТРИ ЗЕМЈИ ЌЕ СОРАБОТУВААТ: Во Европа ќе следат Ковид - 19 контакти и преку граница

ТРИ ЗЕМЈИ ЌЕ СОРАБОТУВААТ: Во Европа ќе следат Ковид - 19 контакти и преку граница

(ВИДЕО) НЕ ЖАЛАТ И ДА ЗАГИНАТ ЗА ТАТКОВИНАТА: Ерменки се пријавуваат за да војуваат во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) НЕ ЖАЛАТ И ДА ЗАГИНАТ ЗА ТАТКОВИНАТА: Ерменки се пријавуваат за да војуваат во Нагорно - Карабах

Себастијан Курц кажа кога ќе продолжиме нормално да функционираме

Себастијан Курц кажа кога ќе продолжиме нормално да функционираме

ЗДРАВИ ДОБРОВОЛЦИ ЌЕ СЕ ЗАРАЗУВААТ СО КОРОНА - еве која е главната цел

ЗДРАВИ ДОБРОВОЛЦИ ЌЕ СЕ ЗАРАЗУВААТ СО КОРОНА - еве која е главната цел