06 Јуни, 2020
0.0198

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја

Објавено во: Свет 08 Октомври, 2019

Компанијата „Пацифик гас и електрисити“ соопштила дека оваа недела речиси два милиони луѓе близу 30 окрузи во Калифорнија би можеле да останат без струја.

Како што се наведува, без струја ќе останат поради силниот и сув ветер кој се заканува да предизвика пожари.

Компанијата соопштила дека струјата ќе ја исклучи од претпазливост во среда и ги повикала жителите и фирмите да се подготват да бидат без струја дури седум дена.

Струјата ќе биде исклучена и во 67 школи, пренесе СиЕнЕн.

Наведената компанија соопштила дека е „можно“ опремата на таа компанија за дистрибуција на електрична енергија да го предизвикала еден од најсмртоносните пожари во Калифорнија е одговорна за пожар во кој загинале 85 луѓе.

Истрагата на калифорниското Одделение за шумарство и заштита од пожари утврдила дека таа компанија е одговорна за пожарот во кој загинале 85 луѓе.

Метеоролозите најавиле дека во среда ќе почнат да дуваат силни, разорни ветрови, кои, покрај ниската влажност би можеле да го рашират огнот.

Да потсетиме, американската држава Калифорнија е најбогата област на планетата.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот