15 Јуни, 2021
0.0219

Мицкоски: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е неприфатливо

Објавено во: Македонија 14 Мај, 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на Фејсбук даде поддршка за Израел.

Изрази сочувство за секој изгубен живот, и се надева дека брзо ќе се смират немирите за да сите луѓе во тој регион живеат во мир. 

„Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од Појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо и дополнително ги зголемува тензиите во регионот. Истовремено го издвојуваме правото на Израел за заштита и одбрана на своето население и територија од нападите на терористичката организација Хамас. Апелираме кон политичките лидери во Израел и во регионот да продолжат со вложување на искрени напори за деескалација на судирите и одлучно да дејствуваат против екстремизмот кој создава сериозни безбедносни проблеми и го загрозува животот на цивилното население“, пишува Мицкоски. 

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху предупреди дека израелските напади врз Појасот Газа нема наскоро да прекинат. Се засилија нападите врз таа палестинска територија во кои се убиени над сто луѓе за само пет дена.

Палестинците ги напуштаат своите домови. 

Израел продолжува жестоко да го бомбардира Појасот Газа и од копно и од воздух, при што шестчлено семејство е убиено во својата куќа. Израел уништи станбени населби. 

Можеби ќе ве интересира

Над 1.200 стебла марихуана се откриени кај болницата „Свети Еразмо” во Охрид

Над 1.200 стебла марихуана се откриени кај болницата „Свети Еразмо” во Охрид

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се укинува полицискиот час, денес нема починати од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се укинува полицискиот час, денес нема починати од коронавирусот

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Од полноќ нема веќе полициски час

Од полноќ нема веќе полициски час

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема