20 Ноември, 2019
0.0200

Макрон може да ја крене рампата, но има услови

Објавено во: Македонија 07 Ноември, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон е подготвен да ја крене рампата за преговори со Македонија и Албанија уште во следните месеци, вели тој во интервјуто за Економист

Но, тоа ќе се случи под услов реформи да спроведат и двете земји кандидати, но и Европската Унија дотогаш да ја изготви новата методологија за проширување. Ако се суди според зборовите на Макрон, Македонија може да се надева на почеток на преговори уште на Самитот во март.

„Доколку ја понижите Албанија, ќе направите трајна дестабилизација на регионот“, вели тој.

Макрон тврди дека најголем дел од лидерите биле за отворање преговори со Македонија, но речиси половината биле против преговори со Албанија. Според Макрон, тоа би било фатална грешка, потврдувајќи го цврстиот став дека двете земји да одат во пакет.

Можеби ќе ве интересира

ГИ ЗАМАЈУВА ЛИ МАКРОН ЗЕМЈИТЕ КАНДИДАТИ: Предлогот на Париз за проширување без поддршка во Брисел

ГИ ЗАМАЈУВА ЛИ МАКРОН ЗЕМЈИТЕ КАНДИДАТИ: Предлогот на Париз за проширување без поддршка во Брисел

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Кои се тројцата „манги“ од источна Македонија со приход од 200 милиони евра

Кои се тројцата „манги“ од источна Македонија со приход од 200 милиони евра

Драги Рашковски в понеделник ќе го брани фамозниот докторат

Драги Рашковски в понеделник ќе го брани фамозниот докторат

Логото на МРТВ остана, но Заев твитна од НРТВ

Логото на МРТВ остана, но Заев твитна од НРТВ

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Јанева си замина од Шутка, Дуковски се жали дека Боки 13 е третиран нечовечки

ФОКУС НА ДЕНОТ: Јанева си замина од Шутка, Дуковски се жали дека Боки 13 е третиран нечовечки

Заев за Јанева: Не ја знам основата за одлуката на судот

Заев за Јанева: Не ја знам основата за одлуката на судот

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе отвориме финансиска истрага

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе отвориме финансиска истрага