06 Јуни, 2020
0.0217

МАКРОН: НАТО е во состојба на мозочна смрт, а Европа на работ на бездна

Објавено во: Македонија 07 Ноември, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон предвидува распаѓање на НАТО алијансата.

НАТО е во состојба на мозочна смрт, а Европа стои на работ на бездна, вели тој. Во интервју за британски Економист,  Макрон изнесе драматични видувања за иднината на НАТО и заедничката политика на Европската Унија.

Вели дека е време „Европа да се разбуди”.

„Она што моментално го гледаме и низ што поминуваме може да се опише како мозочна смрт на НАТО, а Европа се наоѓа на раб на бездна. Европа мора да почне стратешки да се гледа и да размислува за себе како геополитичка сила. Во спротивно, веќе нема да може да ја контролира својата судбина”, потенцира Макрон.

Тој ги предупредува европските земји дека повеќе не можат да очекуваат од САД, да застанат во одбрана на членките на НАТО.

Шефот на државата Стево Пендаровски деновиве ќе се сретне со Макрон во Париз. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека премиерот Зоран  Заев му дал аргументи на Макрон, изјави во интервју за хрватски медиум. 

Можеби ќе ве интересира

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија