30 Септември, 2020
0.0243

ЛОНДОН: Мајка на три деца почина од вирусот, не била приоритет

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Март, 2020

Ковод-19 најверојатно е причината за смртта на 36-годишната Кеја Вилијамс, мајка на 3 деца во лондонската населба Пекам. Смртта настапила само еден ден откако нејзиниот сопруг повикал брза помош, но го одбиле со објаснување дека не е приоритет

49-годишниот Фабијан Вилијамс на лекарите во Итната медицинска служба им ги кажал симптомите, дека неговата сопруга има висока температура, сува кашлица и силни болки во градите и стомакот. Бртитански „Гардијан“ има увид во медицинската документација, која имплицира дека жената почиала од коронавирусот.

–Повикав Брза помош бидејќи мојата сопруга не можеше да земе здив, повраќаше и имаше болки во стомакот. Им реков дека ситуацијата станува од минута во минута полоша, но, оттаму ми трекоа само да ја ставам на под, да биде на рамна површина. Медицинското лице кое дојде ми рече дека болницата нема да ја прими, зошто не е приоритет. Но, за жал, состојбата само и се влошуваше. Почина, изјави нејзиниот сопруг за британските медиуми.

Тој додава дека здравствените работници се обиделе да ја реанимираат, а потоа според протоколот за починати од инфективни болести го изнеле телото звиткано во специјални пластични вреќи.

-Имаа полна опрема за заштита, униформи, маски, наочари, помислив што се случува. Мене само ми рекоа да останам во карантин и ништо повеќе, а јас сум дијабетичар и користам инсулин, појаснува Фабијан Вилијамс


Можеби ќе ве интересира

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож