29 Мај, 2020
0.0594

ЛУЃЕТО РАЗЛИЧНО ЗАКРЕПНУВААТ ПО БОЛЕСТА: Најдолго се опоравуваат пациентите со тешка клиничка слика

Објавено во: Свет 20 Мај, 2020

Научниците од Универзитетот Џон Хопкинс направија истражување за тоа колку време е потребно пациентите кои биле зазразени со Ковид-19 да се опорават, односно целосно да закрепнат по болеста.

Според нивните податоци, најдолг е патот на пациентите кои биле хоспитализирани со тешка клиничка слика и успеале да се изборат со болеста, но до целосно враќање во сосема здрава состојба на организмот, како што велат може да поминат и неколку месеци. Најчесто, болеста остава и тешки последици и долготрајни здравствени проблеми.

Чувството на замор е тоа што најдолго го чувствуваат пациентите кои подолго време претстојувале во болница, бидејќи по претстојот на одделенијата за интензивна нега, тие потоа најчесто се згрижувани останатите одделенија. Големо влијание за целсоното опоравување имаат и други фактори, како што се возраста, но и останати здравствени состојби кај еден пациент.


Можеби ќе ве интересира

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени