29 Мај, 2024
0.0269

Љубчо Георгиевски објасни како и зошто го вработил Мијалков

Објавено во: Македонија 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Лидерот на ВМРО-НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски во емисијата „Во центар“, изјави дека екс премиерот Никола Груевски барал од него да го вработи поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. 

„Хил бараше да го тргнам Сашо Мијалков на двапати зашто им продавал оружје на Србите. И два пати Доста дојде за истото. Па го сменивме. После доаѓа Грујо и ми вели: да те замолам за Сашо, има деца нема како да го храни, а Сашо знаеме каков капитал има нели? И вели Никола „Може ли да го земеш за државен советник барем плата да зема. И го назначив, земаше плата и седеше дома. Така јас му помогнав на Сашо“, рече Георгиевски.

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи, заедно со поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими од ДПА, како и Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев од ВМРО-ДПМНЕ месецов добија по две години затвор за изборни нерегуларности. 

Можеби ќе ве интересира

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!

Битолчанец полово злоупотребил немоќно лице и снимал за Youtube

Битолчанец полово злоупотребил немоќно лице и снимал за Youtube