10 Јуни, 2023
0.0257

ДВЕ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА МИЈАЛКОВ, ТАЧИ И ОСТАНАТИТЕ ОБВИНЕТИ ВО „ТИТАНИК 2“ - Бубевски нема да се жали за да не застари делото

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи, заедно со поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими од ДПА, како и Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев од ВМРО-ДПМНЕ добија по две години затвор за изборни нерегуларности. 

Со новата, втора по ред осуднителна пресуда што ја донесе Основниот кривичен суд Скопје обвинетите се огласени за виновни за случајот „Титаник 2“. 

Кривичното дело за Мијалков застарува во април годинава ако пресудата до тогаш не стане правосилна.  

Истрагата за случајот на тогашното Специјално јавно обвинителство почна на 12 февруари 2016, а обвинението беше поднесено на 29 јуни 2017 година. Мијалков и Тачи беа обвинети за договарање за гласање во Државната изборна комисија (ДИК) за приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори во Струмица во 2013 година.

Мијалков беше обвинет за примање награда за противзаконито влијание, а другите беа обвинети за злоупотреба на службената положба и овластувања. Мијалков доби три години затвор, Тачи три години и два месеци, четири години и шест месеци доби Ибраими, а останатите членови на ДИК беа осудени на по три години.

За да не застари делото, обвинителот Гаврил Бубевски кој ги гонеше Сашо Мијалков и Мендух Тачи во „Титаник 2“ за изборни нерегуларности, посочи дека нема да поднесе жалба на пресудата. Тој за медиумите објасни дека со цел да не се одолговлекува постапката пред Апелација, што би донело застарување на делото за Мијалков, нема да поднесе жалба на пресудата. Тој е задоволен од казните изречени во Кривичниот суд, по вторпат.

- Со оглед дека секоја жалбена постапка кога има жалба од двете страни веќе се обременува предметот. Од страна на Обвинителството во овој случај јас не би поднел никаква жалба во однос на казната и мислам дека е во рамките на она што е предвидено со закон, а токму и тоа да се спречи одолжување на постапката за да може апелација да одлучи во законски предвидениот рок - кажа Бубевски.

Обвинителството смета дека со чинот да не поднесе жалба, ќе го скрати рокот за одлучување во Апелација, а предметот би бил завршен до април – кога делото за Мијалков застарува.

- Ако тие поднесат ќе има жалбена постапка но, кога едниот се жали, другата страна има одговор на жалба, веќе се зголемуваат роковите што се постапува, јас како оној што постапува по предметот и што учестуваваше во постапката сметам дека овие казни во ваква ситуација се доволни. Оптимално е тоа, обвинителство нема да има никаков процесен акт за да може времето да го скрати“, додаде Бубевски.

Можеби ќе ве интересира

Директори од основни училишта во Кавадарци се тепале во ноќен клуб

Директори од основни училишта во Кавадарци се тепале во ноќен клуб

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат