25 Февруари, 2021
0.0189

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за предлогот на грчкиот премиер за „сертификат за вакцинација“

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 12 Јануари, 2021

Лидерите на Европската унија ќе разговараат за предлогот на следниот Европски совет за „сертификат за вакцинација“ на коронавирус што ќе помогне во олеснувањето на патувањето меѓу земјите-членки, како што беше изнесено од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, пишува Катимерини

Во писмо до претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, грчкиот премиер препорача воспоставување на „стандардизиран сертификат, кој ќе докаже дека едно лице е успешно вакцинирано“ против Ковид-19. Таквата иницијатива, рече Мицотакис, ќе биде „клучен чекор“ во „обезбедување на најбрзо можно повторно воспоставување на слободата на движење меѓу земјите-членки, но и со трети земји“.

Портпаролот на Европската комисија, Стефан де Кирсмикер, денеска рече дека „сите прашања што се изнесени во ова писмо, заедно со другите прашања во врска со вакцинациите, ќе бидат разгледани во рамките на Европскиот совет“.

„Ги чекаме резултатите од оваа важна средба и ќе бидеме во состојба да го дискутираме и да одговориме на писмото што го добивме од грчкиот премиер“, додаде тој.

Заедно со писмото, Мицотакис приложи нацрт-сертификат креиран од грчките власти што може да послужи како почетна точка за дискусија за таквата иницијатива.

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе